Povinné vzdělávání

Povinné předškolní vzdělávání

• Zákonný zástupce dítěte je povinen přihlásit dítě k zápisu k předškolnímu vzdělávání v kalendářním roce, ve kterém začíná povinnost předškolního vzdělávání dítěte (§ 34a odst. 2 školského zákona)
  • Zákonný zástupce musí zajistit pravidelnou denní docházku dítěte do MŠ v pracovní dny od 8,00 do 12,00h. V době školních prázdnin je docházka dobrovolná.
  • V případě jiného způsobu předškolního vzdělávání je zákonný zástupce povinen oznámit tuto skutečnost řediteli spádové školy nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku, kterým začíná tato povinnost.

Individuální vzdělávání:

• Individuální vzdělávání je zákonný zástupce povinen oznámit řediteli MŠ písemně nejpozději 3 měsíce před počátkem daného školního roku. Zvolit individuální vzdělávání lze i v průběhu roku, avšak nejdříve ode dne, kdy bylo oznámení doručeno řediteli školy.
  • Vztahuje se pouze na předškolní dítě, pro které je vzdělávání povinné a které bylo přijato ke vzdělávání do MŠ.
  • Uskutečňuje se bez pravidelné denní docházky do MŠ, dítě se nemůže účastnit žádné aktivity školy, výdaje spojené s individuálním vzděláváním hradí zákonný zástupce.
  • Zákonný zástupce je povinen se dostavit s dítětem k ověření dosažené úrovně předškolního vzdělávání

(I. termín je první listopadový týden po domluvě zákonných zástupců a ředitelky na konkrétním dni)

II. náhradní termín je poslední listopadový týden po domluvě zákonných zástupců a ředitelky na konkrétním dni).

• Ředitel může ve správním řízení rozhodnout o případném ukončení individuálního vzdělávání.
  • Způsob ověření  dosahování očekávaných výstupů určuje ředitelka MŠ.

Distanční vzdělávání:

Novela školského zákona, zavádí pro děti povinnost účastnit se distanční výuky jako součásti povinné předškolní docházky.

Povinná výuka na dálku se týká krizového stavu podle krizového zákona nebo uzavření škol z nařízení Ministerstva zdravotnictví a Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Mateřská škola Na Statku poskytne vzdělávání distančním způsobem dětem s povinným předškolním vzděláváním a to tehdy, pokud do školky nebude moci přijít víc než polovina dětí, kterých se povinná předškolní výchova týká. Způsob poskytování vzdělávání a hodnocení výsledků vzdělávání distančním způsobem přizpůsobí škola podmínkám dítěte pro toto vzdělávání.

Forma distanční výuky

• Elektronická e-mail, web školy, video hovory prostřednictvím platformy Microsoft Teams
  • Osobní, telefonická – zákonný zástupce dítěte si vyzvedne  ve škole po předchozí ohlášení vypracovanou vzdělávací nabídku, konzultace s učitelkou je možná po předchozí domluvě

Vzdělávací nabídku (pracovní listy, náměty k zamyšlení nebo k řešení úkolů v domácím prostředí i v přírodě, náměty na výtvarnou výchovu a pohybové aktivity, tipy na logopedická cvičení), kterou připravují jednotlivé třídní učitelky podle školního a třídního vzdělávacího programu je koncipována v týdenních projektech. Vzdělávací nabídka pro distanční vzdělávání je zveřejňována na webu školy (v menu složka s názvem DISTANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ.

Zpětná vazba, kontrola zadaných úkolů se uskutečňuje prostřednictvím:

• Sdílených videí, video hovorů a fotek prostřednictvím platformy Microsoft Teams
  • Udržováním kontaktu MŠ s rodinami dětí: výzvy a komentáře na webu MŠ.

Omlouvání nepřítomnosti dítěte s povinným předškolním vzděláváním

Nepřítomné dítě omlouvá zákonný zástupce dítěte prostřednictvím osobního sdělení učitelce, SMS, telefonicky nebo písemně, a to i v případě distančního vzdělávání

Krátkodobá nepřítomnost:

Pokud je zákonnému zástupci dopředu známa krátkodobá nepřítomnost jeho dítěte při vzdělávání v mateřské škole, oznámí tuto skutečnost včetně uvedení důvodu a doby nepřítomnosti dítěte v dostatečném předstihu písemně, telefonicky nebo osobně mateřské škole. U dětí s povinným předškolním vzděláváním je nepřítomnost evidována v omluvném listu a ředitelka školy posuzuje její důvody, četnost a rozsah.

Dlouhodobá nepřítomnost:

Pokud předpokládaná nepřítomnost dítěte při vzdělávání v mateřské škole přesáhne dobu 3 a více dnů, projedná tuto skutečnost jeho zákonný zástupce osobně v dostatečném předstihu s ředitelkou MŠ. K projednání přinese zákonný zástupce písemnou Žádost o uvolnění dítěte z povinného předškolního vzdělávání s uvedením důvodu a předpokládané doby nepřítomnosti dítěte v MŠ. Ředitelka školy individuálně posoudí důvody a rozhodne, zda žádosti vyhoví.

Neočekávaná nepřítomnost:

V případě, že dítě onemocní nebo se mu stane úraz, a nemůže se z tohoto důvodu účastnit vzdělávání, oznámí tuto skutečnost bez zbytečného odkladu jeho zákonný zástupce MŠ a to včetně předpokládané doby nepřítomnosti dítěte. Oznámení této nepředvídané situace je možné prostřednictvím telefonu, e-mailu nebo osobně.

U dětí s povinným předškolním vzděláváním je ředitel mateřské školy oprávněn požadovat doložení důvodů nepřítomnosti dítěte. Zákonný zástupce je povinen doložit důvody nepřítomnosti dítěte nejpozději do 3 dnů ode dne výzvy písemně nebo e-mailem. Neomluvené absence budou řešeny osobním jednáním s rodiči, případně ve spolupráci s orgánem sociálně-právní ochrany dětí.